Co bardziej opłacalne: zatrudnienie czy outsourcing?

Księgowość, podatki, opłaty ZUS, dokumentacja kadrowa, szkolenia pracowników, urlopy itd. itp. dużo by wymieniać wszystkich czynności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Każda firma dąży do rozwoju, jednak wraz z nim przybywa więcej obowiązków, których nadmiar zmusza do skorzystania z usług outsourcingu.

Samodzielnie.. czy zatrudnić księgową?

Każdy przedsiębiorca musi zastanowić się nad decyzją dotyczącą prowadzenia księgowości. Ma do wyboru dwie możliwości:
1. prowadzenie księgowości samodzielnie
2. skorzystanie z profesjonalnej usługi księgowej
Ważne jest tutaj dokładne przeprowadzenie analizy firmy, gdyż tylko ona pozwoli nam na podjęcie właściwej decyzji.
Jeżeli mówimy o małej firmie, to większość właścicieli samodzielnie prowadzi sprawy księgowe i pracownicze. Jednakże jeśli mamy do czynienia z firmą o znacznie dużych zyskach, której księgowość jest bardziej zaawansowana i niesie ze sobą więcej obowiązków, warto skorzystać z pomocy księgowej oferowanej przez wykwalifikowane firmy. Prawda jest taka, że wraz rozwojem firmy przedsiębiorca ma mniej czasu na prowadzenie samodzielnej księgowości. Warto więc w takim przypadku bardziej skupić się na rozwoju firmy i jeżeli osiągane zyski na to pozwalają – skorzystać z usług specjalistów.

Jeżeli Twoja firma ma duże obroty i jej działalność wiąże się z dużą liczbą wystawianych faktur oraz znacznymi stanami magazynowymi, to jest to odpowiedni czas na zatrudnienie księgowego. Da Ci to pewność, że księgowość Twojej firmy jest prowadzona na najwyższym poziomie. Jednak pamiętaj, aby była to osoba właściwa, która będzie na bieżąco ze zmianami w prawie. Finanse są podstawą firmy, więc księgowy stanie się osobą współzarządzającą pieniędzmi Twojej firmy, czyli musi być to osoba godna zaufania.

Kwestia pracowników

Prawdą jest, że pracownicy związani z firmą są bardziej lojalni, ale może warto rozważyć leasing pracowniczy, który pozwoli na znaczną redukcję kosztów? Polega on na wynajmowaniu pracowników z agencji pracy tymczasowej. Daje to szanse elastyczności zatrudniania w razie niestabilnej sytuacji firmy.
Tutaj jednak decyzja należy do Ciebie czy chcesz zmniejszyć koszty prowadzonej działalności, czy wolisz jednak zachować stałych pracowników.