Jak udowodnić wykonanie usługi, gdy klient nie chce za nią zapłacić?

Na rynku jest coraz więcej dłużników. Bardzo często jest tak, że wyświadczysz szereg usług, za które klient nagle nie planuje zapłacić. Jak w takiej sytuacji udowodnić, że wykonałeś określone zlecenie i co najważniejsze jak uzyskać należne Ci pieniądze?

Główny dowód za wykonanie pracy stanowi poświadczenie, czyli dokument, którego wystawcą nie jest wykonawca. Dokument ten potwierdza wykonanie pracy lub wiedzę wystawcy. Może być nim między innymi dokumentu wystawiane przez podmiot na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi zostały wykonane lub są wykonywane. Wystawcą może być rzeczoznawca, inspektor budowlany itd.

Kolejnym dowodem jest faktura, czyli zaakceptowany przez dłużnika rachunek. Dokument taki może być wykorzystywany w sądzie w celu odzyskania długu.

Aktualnie wiele czynności uzgadniamy za pomocą elektronicznej korespondencji. Potwierdzenie wykonania określonej pracy może być zawarte również w wiadomości e-mailowej, treści w  nich nie muszą być opatrzone certyfikowanym podpisem elektronicznym.