Kasy fiskalne – kogo obowiązują?

Nowym przepisem, który wejdzie w życie od marca bieżącego roku będzie konieczność zainstalowania kasy fiskalnej w działalnościach osób prowadzących usługi na rzecz indywidualnych klientów. Warto sprawdzić kogo dotyczyć będzie ten obowiązek, aby być przygotowanym na zmiany.

Skąd ten wymóg?
Ministerstwo Finansów wyjaśnia jasno, że takie były postulaty organów podatkowych i konsumentów.

Do jutra istnieje możliwość zakupu kasy fiskalnej. Wyposażenie swojej działalności w kasę fiskalną wiążę się z koniecznością poinformowania urzędu skarbowego o ilości zainstalowanych urządzeń.

Krok po kroku – korzystanie z kasy fiskalnej
Po zakupie kasy fiskalnej należy ją zafiskalizować poprzez aktywację trybu fiskalnego pracy urządzenia oraz wpisania do jego pamięci NIP-u przedsiębiorcy.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie do urzędu skarbowego danych o wykorzystywanej kasie fiskalnej w celu pozyskania numeru ewidencyjnego.

Kiedy kasa fiskalna powinna zacząć działać?
W sytuacji, gdy usługi będą świadczone w niedzielę, należy dokonać tego obowiązku w tym dniu, przed rozpoczęciem pracy.
Jeżeli w prowadzonej działalności niedziela jest dniem wolnym, obowiązek powinien zostać dopełniony w poniedziałek rozpoczęciem świadczenia usług.

Kogo dotyczą nowe przepisy?
* przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe, wymianę opon i kół oraz stacje badań i przeglądów technicznych pojazdów,
* prawnicy,
* doradcy podatkowi,
* lekarze,
* dentyści,
* zakłady gastronomiczne,
* firmy kateringowe,
* fryzjerzy,
*  przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne.

doradztwo-ksiegowe-krakow