Księgowy – zawód warty uwagi!

Księgowy to stabilny dość zawód – to wiadomo od lat. Jednak ta stabilność często idzie w parze z ogromną odpowiedzialnością za wykonywane zadania. Chodzi tutaj głównie o prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie i porządkowanie faktur, analiza faktur, przejęcie za przedsiębiorcę wszelkich spraw związanych z Urzędem Skarbowym czy też innymi tego typu instytucjami. Księgowy musi charakteryzować się sumiennością, bo tylko taka praca przyniesie oczekiwane efekty, czyli pokaże jasno i precyzyjnie jak wygląda sytuacja finansowa danej firmy.

Przyjrzyjmy się bliżej pojęciu jakim jest „główny księgowy”, a dokładniej jego praca. Jego zadaniem jest nadzorowanie i kontrola wszelkich występujących zdarzeń, transakcji finansowych w przedsiębiorstwie. To on ma sprawdzać, czy zaplanowana operacja nie zaszkodzi firmie.

Księgowy dzisiaj nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Istnieje bowiem ogromna liczba biur rachunkowych, banków, firm prywatnych, instytucji publicznych. Jednak, aby znaleźć tam pracę najpierw trzeba położyć nacisk na wykształcenie.

Krok po kroku do zawodu księgowego:

Marzysz o pracy księgowego? Będziesz musiał się trochę postarać. Jeżeli chcesz pracować w księgowości, to musisz oswoić się z myślą o konieczności ukończenia studiów wyższych o specjalności rachunkowość lub finanse. Prawdą jest, że nie jest wymagany certyfikat księgowego. Obowiązek ten został zniesiony po to, aby absolwenci szkół, młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć pracę. Co po studiach? Następnie trzeba udać się na rekrutację. Tutaj zaczynają się schodki. Każdy rekruter zwraca uwagę na coś innego. Można jednak wyszczególnić to, co wszyscy wymagają, czyli znajomość języka obcego, umiejętność obsługi finansowo-księgowych programów komputerowych, sumienność, odpowiedzialność, doświadczenie i przede wszystkim wiedza. Księgowy ciągle musi być na bieżąco z zmieniającymi się przepisami prawa gospodarczego, podatkowego, finansowego, celnego oraz dewizowego.

Warto? Jak najbardziej. Marzysz o zawodzie księgowego? Bardzo dobry plan na przyszłość. Postaraj się i zdobądź odpowiednie kwalifikacje! Otwórz sobie lepszą przyszłość!

 

obsluga-ksiegowa-firm