Obowiązki przedsiębiorców!

Każdy z nas kiedyś marzył o własnej firmie, która pozwoli ustabilizować sytuację finansową. Mając swoją działalność nie musimy martwić się o to, że ktoś nas zwolni czy też nie mamy obowiązku tłumaczyć się z tego co robimy. Jednak czy życie przedsiębiorcy jest aż tak idealne?

Życie każdego właściciela firmy wiąże się z obowiązkami, których nie wykonanie może przyczynić się do powstania wielu kłopotów. Przedsiębiorcy mają do czynienia z masą urzędów, które czekają na potyczkę przedsiębiorców, aby móc na nich zarobić. Warto więc znać obowiązki, które związane są z prowadzeniem własnej firmy, aby móc bezpiecznie nią zarządzać.

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwie opcje:
– samodzielne prowadzenie księgowości,
– powierzenie spraw księgowych wyspecjalizowanym firmom.

Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na samodzielną księgowość, ponieważ chcą w ten sposób zaoszczędzić. To rozwiązanie rodzi nowe obowiązki, o których należy pamiętać:
– składanie deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
– opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne za dany miesiąc,
– wpłacenie zaliczek na podatek dochodowy na konto Urzędu Skarbowego (US),
– opłacanie podatku VAT- jeżeli przedsiębiorca podlega takiego typu opodatkowaniu,
– składanie odpowiednich deklaracji podatkowych w US .

Wybór drugiego rozwiązania jest ostatnio coraz bardziej popularne, ponieważ pozwala w bezpieczny sposób odciążyć się od nadmiaru obowiązków, a przy tym w pełni skupić się na rozwoju działalności. Usługi księgowe dla firm są w ofercie niemal każdego biura rachunkowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy księgowej to zapraszamy do kontaktu.