Odpowiedzialność

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z ciągłym brakiem czasu, doba jest za krótka, a Ty wiecznie jesteś w delegacji, spotkaniu biznesowym lub załatwiasz inne formalności. Zapewne z tego względu zdecydowałeś się powierzyć wszelkie sprawy dotyczące rozliczeń i obsługi kadr i płac profesjonalnej księgowej. Jej wykształcenie i wieloletnie doświadczenie daje Ci pewność, że finanse Twojego przedsiębiorstwa są w najlepszych rękach. Jesteś przekonany, że w razie ewentualnego błędu w księgowości to właśnie ona ponosi za to pełną odpowiedzialność. Czy rzeczywiście tak jest?

Odpowiedź jest krótka i dla niektórych zapewne szokująca – NIE. Kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, nie odpowiadamy osobiście przed instytucjami takimi, jak: Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rozpoczynając współpracę z jakimkolwiek biurem rachunkowym warto się jednak zorientować, czy oferuje ono ubezpieczenie w razie jakiejś pomyłki jego pracowników. Jeśli tak, to w takim przypadku koszty związane z korygowaniem błędu pokrywa osoba, która go popełniła.

Warto jednak pamiętać, że powierzenie finansów swojej działalności gospodarczej, nawet najlepszym specjalistom, nie zwalnia nas z obowiązku kontroli jak określone zadania zostały wykonane.