Usługi księgowe, dlaczego warto z nich korzystać?

usługi księgowe

Usługi księgowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Fundamentem sprawnego działania każdego przedsiębiorstwa, bez względu na jego wielkość, jest prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przedsiębiorca otwierając swoją firmę musi zdecydować komu zleci to ważne zadanie. Może samodzielnie zająć się księgowością, zatrudnić specjalistę w tej dziedzinie lub podjąć współpracę z firmą zewnętrzną oferującą profesjonalne usługi księgowe.

Jaką opcję wybrać?

Wydaje się, że rachunkowość w jednoosobowej działalności gospodarczej, lub innej na niewielką skalę, jest dość prosta i nie ma potrzeby decydować się na dodatkowego pracownika lub zewnętrzne biuro księgowe. Zatrudnienie księgowej wiąże się ze sporym wydatkiem i zawsze należy wziąć pod uwagę ewentualne zwolnienia lekarskie czy przymusowe urlopy. Nie każdy jednak przedsiębiorca czuje się mocny w prowadzeniu finansów. Zwłaszcza, że przepisy w obszarze podatkowym bardzo często ulegają zmianie. Bycie z nimi na bieżąco wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy. Jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo z obowiązku jego stosowania.

Błędy powstałe w wyniku pomyłek rachunkowych mogą bardzo poważnie zaszkodzić firmie. Biznesmen jest na co dzień zajęty pracą koncepcyjną, spotkaniami z klientami czy opracowywaniem strategii rozwoju i na tych elementach działalności powinien móc się spokojnie skoncentrować a obowiązki takie jak sporządzanie bilansów finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, sporządzanie deklaracji podatkowych czy nawet prowadzenie wszelkiego rodzaju dokumentacji kadr pracowniczych scedować na biuro rachunkowe. Rozwiązanie tego typu posiada wiele zalet.

Korzyści z outsourcingu księgowego

Podpisując umowę z biurem rachunkowym składamy prowadzenie księgowości w ręce doświadczonych osób, które prowadzą dokumenty firmowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, a w razie wystąpienia ewentualnych błędów to biuro ponosi odpowiedzialność karną i cywilną. Dzięki temu manager nie musi martwić się o bezpieczeństwo w tym obszarze. Oszczędza mnóstwo czasu, który musiałby poświęcić na samodzielne wypełnianie niezbędnych dokumentów, kontakty z urzędami czy inne formalności. Poza większym bezpieczeństwem i wygodą przedsiębiorca zyskuje również pieniądze. Obniżenie kosztów prowadzenia księgowości wynika z kilku czynników, takich jak:

  • techniczny – brak potrzeby zakupu sprzętu (komputer, drukarka), oprogramowania, podpisu elektronicznego, abonamentów, szkoleń
  • personalny – brak potrzeby zatrudnienia wykwalifikowanej kadry
  • logistyczny – brak potrzeby koordynacji procesów np. obiegu dokumentów, posiadania przestrzeni do przechowywania dokumentów

Decyzja o korzystaniu z profesjonalnych usług biura zewnętrznego wynika więc nie tylko z praktycznych pobudek, ale także z oszczędności. Sprawdzając cennik biura rachunkowego można łatwo przeliczyć jakiego rzędu będą to dla nas korzyści. A na ogół stała współpraca oznacza lepszą usługę i niższą cenę.

Podobne wpisy: